Бібліотечний каталог - Ліцей №12 м.Біла Церква

Наші електронні каталоги


Питання створення електронних баз даних на допомогу вчителю та учню у вивченні шкільних предметів – стало пріоритетним для працівників БІЦ з 2002 року.

Було зібране розширене засідання бібліотечного активу, в якому брали участь представники адміністрації школи, методичних комісій, учнівського самоврядування, батьківського комітету школи. На ньому було проаналізовано тогочасні питання і ухвалено рішення – потрібно створювати бібліографічні електронні бази даних, щоб сформувати електронний каталог бібліографічної інформації. Адже ніхто не стане заперечувати, що грамотно складені каталоги – надійні провідники в морі інформації, а електронні – тим паче.

Працюючи над цією проблемою, ми створили творчу групу з питання організації банку даних інформації. Спочатку вирішили створити бази даних інформації про інформацію, тобто бібліографічні. Вони містять дані про газетно-журнальні статті, розділи науково-популярних, тематичних та інших збірників, розкривають їх зміст та напрямок використання. Такі бази даних замінюють тематичні та систематичні каталоги, вони мобільніші, дають можливість за певним словом віднаходити інформацію. А надалі планувалося перейти до повнотекстових баз даних.

Почалася робота над створенням каталогів. У цьому бібліотекарю допомогли учні-старшокласники. В 11 класі на уроках інформатики вони вивчали основи роботи з системою управління базами даних (СУБД) Access, а на класних годинах я вчила їх основам бібліографічного опису джерел інформації. А ще ми разом із вчителем інформатики Оксаною Олександрівною провели бінарний урок за темою “Створення та заповнення бібліотечних баз даних”. Це дуже зацікавило дітей і вони запропонували свою допомогу при створенні та заповненні електронних картотек. Так була створена перша інформаційна база даних “Київщина”, яка містить максимум інформації про культуру, історію, науку, економічний стан, політику нашого краю. Розроблено та заповнено 10 таблиць, які містять бібліографічні дані про інформацію з різних сторін життя області. Ця електронна картотека з 2001 року користується великим попитом не тільки серед учнів й учителів нашої школи, але й сусідніх шкіл. Коли учні закінчували роботу над цією базою, було опубліковано наказ МОН України про здачу державної атестації у вигляді учнівських робіт. Школярі самі створили інформаційний продукт і описали методи та прийоми роботи з ним.

В наступні роки я розробила та заповнила бази даних із різнх галузей знань. Оформлені вони згідно бібліотечно-бібліографічної класифікації: суспільні науки, природничі науки, педагогіка, література – українська та російська, загальна методика викладання шкільних предметів тощо.

Заповнювати, створені мною бази даних, допомагали учні, які проходили виробничу практику з інформатики в шкільному бібліотечно-інформаційному центрі .

Сьогодні в бібліотеці працює 12 систематичних баз, у яких налічується близько 26 тисяч записів бібліографічної інформації. Робота над їх заповненням продовжується щоденно.

Переваги в електронних каталогах відчули не тільки бібліотекарі, але й адміністрація школи, вчителі, учні, батьки. Адже при занесенні інформації економиться час бібліотекаря й на бібліографічну роботу, й на інформаційну. Бо один раз занесені дані за допомогою програми, яка зв’язує всі програми Microsoft, можна аналізувати (Excel), переносити публікацію в Word і роздруковувати її у формі списку, і у формі таблиці тощо.

А тим паче, щоб заповнити базу даних, яка зможе виконувати функції 5-6 каталогів потрібно зробити лише один запис (звичайно з грамотно підібраними ключовими словами, полями і т.д.) , а не оформити 6 –10 каталожних карток та ще й потратити час на їх розстановку.

Сьогодні з розвитком ІТ- технологій з᾽явилась можливість розміщення наших каталогів у веб просторі. Ми пропонуємо нашим користувачам віддалено познайомитись з нашими фондами і віднайти потрібні для них матеріали.